30 czerwca
30 czerwca
Fotelik info pl - wszystko o fotelikach TestyTesty zderzeniowe fotelików samochodowych - co warto o nich wiedzieć?

Testy zderzeniowe fotelików samochodowych - co warto o nich wiedzieć?

Testy zderzeniowe fotelików samochodowych - co warto o nich wiedzieć?

Każdy rodzic, który choć trochę interesuje się kwestią fotelików samochodowych wie, że można wyróżnić wśród nich dwa typy. Pierwsze to takie, których zadaniem jest ochrona dziecka podczas ewentualnego zderzenia. Drugie mają natomiast na celu chronić kierowcę przed mandatem. Wiele modeli dostępnych na runku spełnia jedynie minimalne wymagania techniczne, które są konieczne, aby dopuścić produkt do obrotu. Najlepszym źródłem informacji w kwestii bezpieczeństwa fotelików są dobrowolne testy zderzeniowe, które wykazują jak dany fotelik sprawdza się w praktyce.


Testy zderzeniowe - na czym polegają?

Testy zderzeniowe wykonywane są przez niezależne organizacje, które sprawdzają, jak poszczególne modele fotelików reagują na różne kryteria biomechaniczne podczas zderzeń. Samo dopuszczenie fotelika do sprzedaży na podstawie ważnej homologacji nie jest zatem potwierdzeniem bezpieczeństwa. Musi on jeszcze przejść pozytywnie testy zderzeniowe. Najpopularniejsze w Europie są niemieckie testy ADAC. Badają one foteliki pod względem bezpieczeństwa przeprowadzając symulację zderzeń. Foteliki sprawdzane są również pod kątem obsługi, ergonomii, toksyczności a także łatwości czyszczenia, za co otrzymują odpowiednie oceny. Testy zderzeniowe fotelików samochodowych przeprowadzają również takie instytuty jak OEAMTC czy TCS.

Czy wysoka ocena to wszystko?

Nawet fotelik z najwyższą notą w testach nie zapewni dziecku najwyższej ochrony, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowany do dziecka i samochodu. Fotelik musi być kompatybilny z pojazdem - inaczej nie będzie go można prawidłowo zamontować w samochodzie. Często zdarza się, że kanapy w pojazdach są za bardzo pochylone lub nietypowo wyprofilowane, przez co fotelik nie może zostać zamocowany pod odpowiednim kątem. Fotelik musi być także zawsze przymierzony do dziecka. Sam fakt, że dziecko mieści się w przedziale wagowym dla danego modelu niewiele pomoże. Nie każdy maluch ma taką samą budowę ciała co jego rówieśnicy, dlatego tak ważne jest aby przed zakupem posadzić dziecko w foteliku i sprawdzić, czy da się je prawidłowo przypiąć.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać