30 czerwca

Top Tether - co to takiego?

Top Tether - co to takiego?

Podczas poszukiwań odpowiedniego i bezpiecznego fotelika dla dziecka, wiele osób z pewnością zetknie się z pojęciem "Top Tether". Co kryje się pod tą nazwą? Do czego służy ten element? Czy jest niezbędny do prawidłowego montażu fotelika? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.


Czym jest Top Tether?

Top Tether to angielska nazwa, którą określany jest tzw. górny pas mocujący. Jest to dodatkowy, trzeci punkt mocowania fotelika, który występuje z systemem Isofix. Można go również spotkać z systemami takimi jak Latch czy Luas. Pas ten posiada długi odcinek z karabińczykiem na końcu. Montuje się go w tylnej części fotelika. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie obrotowi fotelika wokół własnej osi i redukcja przeciążeń jakie mogą oddziaływać na dziecko podczas ewentualnego zderzenia.

Do czego potrzebny jest górny pas mocujący?

Foteliki z systemem Isofix są bardzo popularne ze względu na ich łatwy montaż i mniejsze ryzyko popełnienia błędu. System składa się z dwóch metalowych zaczepów ulokowanych pomiędzy oparciem kanapy, a jej siedziskiem. Umiejscowienie i budowa tego systemu powoduje niestety, że podczas zderzeń czołowych podstawa fotelika wbijając się w miękkie elementy siedziska przesuwa konstrukcję do przodu. Wiąże się to z oddziaływaniem większego nacisku na dziecko. Jego głowa może również w takiej sytuacji uderzyć o przedni fotel, jeżeli nie jest wystarczająco odsunięty. Pas Top Tether stabilizuje fotelik nie dopuszczając do jego przesunięcia. Dzięki temu dziecku nie grozi uraz głowy ani karku.

Czy Top Tether można zamocować w każdym pojeździe?

Pas Top Tether można zamocować wyłącznie w pojazdach wyposażonych w specjalną kotwicę przeznaczoną do tego celu. Niestety nie wszystkie samochody ją posiadają. Nawet te, w których znajduje się system Isofix nie zawsze mają odpowiedni zaczep. Jeśli jednak samochód został wyprodukowany po 2013 roku, to z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy w nim odpowiednią kotwicę. Jej lokalizacja może być jednak różna dla każdego modelu. Czasem umiejscowiona jest w tylnej części siedzenia, innym razem znajduje się na podłodze. Można szukać jej również na tylnej półce samochodu czy suficie. Jeżeli jednak samochód jej nie posiada to Top Tether nie może zostać zapięty. Do instalacji pasa nie nadają się też kotwy bagażowe, które można znaleźć w wielu pojazdach.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać