Rodzina w trasie - czym kierować przy wyborze fotelika samochodowego?

Dobrze dopasowany fotelik samochodowy to nie tylko wygoda dla malucha, ale też jego bezpieczeństwo i spokój jego rodziców. Dlatego szalenie istotnym jest, by wybór fotelika był podyktowany nie ceną, a certyfikatami oraz solidnością. Najtańsze, nietrwałe i kiepskiej jakości produkty przyniosą tylko i wyłącznie straty. Na co więc zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka?
Uwaga! Zmiany w przepisach
Od 2015 roku obowiązują nowe przepisy, które dotyczą kwestii przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Nowością jest przede wszystkim zniesienie zapisów dotyczących wieku maluchów. Obecnie, wyznacznikiem konieczności wożenia pociech w foteliku jest wzrost. Dziecko o wzroście do 150 cm musi jeździć przypięte do fotelika. Przepisy dopuszczają jednak pewien wyjątek. W przypadku, kiedy dziecko mierzy co najmniej 135 cm i waży więcej niż 36 kilogramów, wówczas może być bezpiecznie przewożone tak, jak osoby dorosłe - na tylnym siedzeniu i w zapiętych pasach. Druga zmiana, jaka zawarto w nowych przepisach
dotyczy sytuacji rodzin z trójką dzieci. Według najnowszych zapisów, jeśli kanapa pozwala na umieszczenie jedynie dwóch fotelików, możliwe jest przewożenie jednego dziecka między nimi. Maluch musi jednak mieć co najmniej trzy lata i należy je przypiąć pasami. Trzecia zmiana dotyczy kary za transport dziecka bez fotelika. W chwili obecnej kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 150 zł oraz sześcioma punktami karnymi.
Grupy fotelików samochodowych
Jako, że dzieciaki bardzo szybko rosną, konieczne było ustalenie trzech grup wiekowych dla trzech rozmiarów fotelików samochodowych. Najmłodsi, czyli niemowlęta do 15 miesiąca życia tworzą grup opisywaną jako O. W ich przypadku fotelik ma formę kołyski, którą montuje się w samochodzie w kierunku odwrotnym do kierunku jazdy. Kołyskę należy zmienić na fotelik wtedy, kiedy główka dziecka zacznie wystawać poza kołyskę. Pierwsza kategoria obejmuje foteliki dla dzieci, których waga oscyluje w granicach 9 - 18 kilogramów (10-12 miesiąca do około 4 roku życia). Grupy 2 i 3 zawierają foteliki przeznaczone dla dzieci starszych, których masa ciała wynosi 15 - 36 kilogramów (4 do 12 lat). Na rynku dostępne są także uniwersalne foteliki dla dziecka w każdym wieku. Te jednak lepiej omijać szerokim łukiem. Tylko odpowiednio dopasowane pod kątem wzrostu i wagi, ergonomiczne oraz solidne foteliki zapewnią dziecku komfort i bezpieczeństwo.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Dzieci rosną bardzo szybko. Bez względu na etap rozwoju oraz długość podróży, warto maluchowi zapewnić wygodę i swobodę ruchów. Dopasowanie do masy i wzrostu to jedynie jeden z parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę. Szczególnie ważna w przypadku fotelików samochodowych jest stabilność. Produkt, który się przesuwa lub kiwa na boki raczej nie nadaje się do użytku. W przypadku kołysek należy sprawdzić, czy rączka jest właściwie przymocowana, a materiał, jakim jest obszyty fotelik, jest przyjemny w dotyku i łatwy do utrzymania w czystości. Warto sprawdzić też, czy oparcie można odchylić, aby główka dziecka nie leciała ku dołowi.
Foteliki samochodowe poddawane są licznym testom zderzeniowym. Siedziska wzbogacone o boczne zabezpieczenia mają pozytywny wpływ na ogóle bezpieczeństwo dziecka, a także umożliwiają oparcia głowy. Do najlepszych zaliczają się 5-punktowe, regulowane pasy bezpieczeństwa wyposażone w zabezpieczenia na ramiona. Wspomniane testy zderzeniowe weryfikują odporność fotelików na czołowe, tylne i boczne uderzenia. Produkty, które pomyślnie przejdą testy zderzeniowe, uzyskują normę ECE R129.
Może się wydawać, że wybór odpowiedniego fotelika samochodowego będzie dość trudnym zadaniem. W rzeczywistości jednak trzeba jedynie dobrze poszukać, sprawdzić i przymierzyć. Wówczas fotelik posłuży przez cały okres, w jakim może być bezpiecznie stosowany.