Pierwszy fotelik dla dziecka - jaki wybrać?

Kompletowaniu wyprawki dla malucha, który niebawem przyjdzie na świat towarzyszy wiele emocji. Dziecko będzie potrzebowało mnóstwa rzeczy, takich jak wózek, ubranka, meble, a także fotelik. Ten ostatni artykuł jest często najtrudniejszy w wyborze. Odpowiada w końcu za bezpieczeństwo dziecka, dlatego nie warto wybierać go przypadkowo. Przed zakupem fotelika samochodowego warto wiedzieć na jakie kryteria należy zwrócić uwagę, a także porównać ze sobą kilka modeli.
Jaki fotelik dla niemowlaka?
Dla niemowląt przeznaczone są foteliki z grupy 0 (do 10 kg) i 0+ (do 13 kg). Większość rodziców decyduje się na foteliki z tej drugiej kategorii, ponieważ są częściej spotykane, a ponadto można użytkować je dłużej. Można nabyć również foteliki z pośrednich kategorii (n. 0-18 kg czy nawet 0-36 kg). Warto jednak wiedzieć, że niemowlę, a zwłaszcza noworodek ma zupełnie inną budowę anatomiczną niż kilkuletnie dziecko, dlatego tego typu foteliki nie zapewnią mu tak dużego komfortu, co tzw. "łupinki". Z takiego fotelika dziecko może korzystać zazwyczaj do około 15 miesiąca życia, choć część wyrasta z niego szybciej. Dopiero gdy dziecko będzie samodzielnie siadać, a głowa zacznie wystawać poza krawędź, należy zmienić fotelik na większy.
Czym kierować się przy wyborze fotelika?
Przed zakupem fotelika warto dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa. Informacje na ten temat znajdziemy w testach zderzeniowych, które przeprowadzają niezależne instytucje, np. ADAC. Im lepszy wynik osiąga dany fotelik, tym lepszy poziom bezpieczeństwa jest w stanie zapewnić. Przeprowadzenie takich testów jest kosztowne, dlatego producenci, którzy sprzedają swoje foteliki po 100-300 zł nie decydują się nie, ponieważ jest to zwyczajnie nieopłacalne. Warto zatem wiedzieć, że wybór takiego fotelika to jak kupowanie kota w worku. To, o czym należy również wiedzieć to fakt, że nawet najbezpieczniejszy fotelik nie zapewni bezpieczeństwa jeśli nie będzie dopasowany do samochodu. Fotelika nie warto kupować "na oko" ani przez internet, lecz przymierzyć go przed zakupem do pojazdu i upewnić się, że można go stabilnie zamontować.