2 kwietnia

Montaż fotelika - pas czy isofix?

Montaż fotelika - pas czy isofix?

Sposób montażu to jeden z największych dylematów, przed jakimi stają rodzice przy zakupie fotelika dla dziecka. Do wyboru jest mocowanie pasami bezpieczeństwa oraz poprzez system Isofix. O każdym z rozwiązań można usłyszeć zarówno dobre, jak i gorsze opinie. Na który z nich warto się więc zdecydować?


Isofix, a pasy - montaż i różnice

Isofix to system, który został opracowany w końcówce ubiegłego wieku. Była to odpowiedź na problem, jaki dotyczył licznych błędów w montażu pasami bezpieczeństwa. Według badań aż 70 procent fotelików było zamocowanych w nieprawidłowy sposób. Zadaniem Isofix było zredukowanie trudności w instalacji fotelików, a także zapewnienie dzieciom większego bezpieczeństwa. System składa się bowiem z metalowych elementów, które przymocowane są bezpośrednio do nadwozia i znajdują się między oparciem a siedziskiem kanapy.
Dzięki temu fotelik można zamontować w sposób, który zapewni mu doskonałą stabilność i nie będzie przesuwał się po kanapie. Maleje także w znaczny sposób ryzyko popełnienia błędu w montażu, ponieważ czynność ta wymaga jedynie wpięcia fotelika w zaczepy. W branży panuje powszechna opinia, że system Isofix jest bezpieczniejszy. Niestety to tylko połowiczna prawda. To co najczęściej zarzuca się fotelikom z Isofix, to możliwość przemieszczania się wokół osi. Problem ten można jednak wyeliminować stosując pas top tether.

Który sposób montażu jest lepszy?

Tak naprawdę obie metody montażu są skuteczne, pod warunkiem, że zostaną przeprowadzone bezbłędnie. W przypadku Isofixu, ryzyko jest mniejsze, dlatego jeśli nie czujemy się pewnie w montowaniu fotelika pasami, takie rozwiązanie może być rzeczywiście lepsze. Warto pamiętać jednak o zakupie pasa top tether, aby fotelik był maksymalnie stabilny.
Jeśli natomiast opanujemy umiejętność mocowania fotelika pasami bezpieczeństwa, tego typu modele wcale nie będą gorszym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, na których z nich się zdecydujemy, warto pamiętać, że sposób montażu to tylko jeden z czynników, który wpływa na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. Najważniejsze jest, aby wybrany egzemplarz był dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, a także do samochodu. Powinien posiadać również wysoką ocenę uzyskaną w testach zderzeniowych. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wybraliśmy właściwy fotelik.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać