28 października
Fotelik info pl - wszystko o fotelikach Foteliki dla dzieciJak wybrać fotelik samochodowy dla starszych dzieci (4+)?

Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszych dzieci (4+)?

Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszych dzieci (4+)?

Wybór fotelika dla starszaka, pomimo posiadania już przez rodziców pewnego doświadczenia w tym zakresie wciąż jest źródłem wielu dylematów. Gdy dziecko osiąga wagę 15 kilogramów, do wyboru ma nie tylko foteliki, ale również podstawki i inne wynalazki. Pojawia się również pytanie, jak szybko należy przesadzić dziecko do fotelika 15-36 kg. Część rodziców decyduje się bowiem zbyt szybko na ten krok, co okazuje się sporym błędem.


Kiedy kupić większy fotelik dla dziecka?

Najczęściej spotykane foteliki dla starszaków to te w kategorii 15-36 kg. Dolna granica wiekowa jest jednak dla wielu rodziców myląca i często stanowi impuls do tego, aby przesadzić dziecko w duży fotelik zbyt szybko. Duża część maluchów waży 15 kg już w wieku 2 lat, a to zdecydowanie zbyt wcześnie na to, aby korzystać z fotelika dla starszaków. Zdaniem ekspertów najlepszym czasem na to jest chwila, z którą dziecko kończy 4 lata. Wtedy nie tylko jego masa, ale również wzrost i budowa ciała są odpowiednie na tyle, aby możliwe było poprawne zapięcie pasu barkowego i biodrowego. Jeśli maluch zbyt szybko wyrośnie z fotelika 9-18 kg, można w takiej sytuacji poszukać fotelików mniejszych, przeznaczonych dla dzieci o wadze do 25 kg. Niektórzy producenci oferują takie modele, które dają szansę przypięcia dziecka pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa.

Jak wybrać odpowiedni fotelik?

Fotelik dla starszaka wybieramy w podobny sposób, jak w przypadku młodszych dzieci. Przede wszystkim warto wcześniej poszukać informacji o fotelikach w Internecie i wybrać kilka modeli godnych uwagi. Dobrym krokiem będzie zapoznanie się z wynikami testów ADAC czy ÖAEMTC i wybranie faworytów na podstawie ocen. Następnie należy zarezerwować sobie czas na wizytę w specjalistycznym sklepie, gdzie oczywiście udajemy się z dzieckiem i koniecznie tym pojazdem, w którym będziemy je przewozić. Fotelik trzeba będzie bowiem przymierzyć do malucha i do samochodu, aby upewnić się, że wszystko do siebie pasuje.

A może podstawka?

Dla starszych dzieci dostępne są także w sprzedaży podstawki, czyli same siedziska pod pośladki, bez oparcia. W Internecie można zakupić również inne wynalazki jak na przykład dmuchane foteliki. Niestety takie urządzenia chronią tylko przed mandatem, narażając dziecko na poważne niebezpieczeństwo. W sieci nie brakuje filmików z testów zderzeniowych, na których można zauważyć, jak manekin przypięty do podstawki wysuwa się spod dolnego pasu. W podstawkach brakuje także ochrony bocznej, przez co dziecko nie jest w żaden sposób zabezpieczone przed zderzeniami z lewej i prawej strony.

 

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać