2 kwietnia
Fotelik info pl - wszystko o fotelikach Foteliki dla dzieciJak wybrać fotelik dla dziecka w przedziale 15-36 kg?

Jak wybrać fotelik dla dziecka w przedziale 15-36 kg?

Jak wybrać fotelik dla dziecka w przedziale 15-36 kg?

Kiedy waga dziecka zbliża się do 15 kg, jest to dość ważny moment. Już niebawem będzie można przesadzić je do większego fotelika, a może nawet podstawki. Rodziców czeka zatem wiele poszukiwań, ponieważ każdy z nich chce, aby jego dziecko było w samochodzie jak najbardziej bezpieczne. Jak zatem właściwie wybrać fotelik dla dzieci z grupy 15-36 kg?


Kiedy zmienić fotelik?

Przede wszystkim warto pamiętać, że z momentem zmiany fotelika 15-36 kg nie należy się śpieszyć. Modele te znacznie różnią się od fotelików, w których dziecko podróżowało do tej pory.
Nie ma w nich wewnętrznych uprzęży pięciopunktowych, a dziecko przypina się zwykłymi pasami. Eksperci radzą, aby przesadzać dziecko do fotelika z tej kategorii około 4 roku życia. Dopiero wtedy osiąga ono odpowiednią budowę anatomiczną, a fotelik zapewnia właściwe podwyższenie i daje ochronę boczną. Część dzieci rozwija się jednak szybciej i już przed 4 rokiem życia może osiągnąć wagę, która sugeruje zmianę fotelika. W tym przypadku warto zainteresować się mniejszymi fotelikami np. do 25 kg, które będą lepiej przystosowane dla mniejszych dzieci.

Fotelik czy podstawka?

Dzieci, które ważą 15 kg można przewozić również przy pomocy podstawek. W teorii takie urządzenie zapewnia dziecku podwyższenie, dzięki któremu pasy leżą w sposób prawidłowy. Podstawki są jednak pozbawione oparcia, a także elementów chroniących od zderzeń bocznych. Nie jest to zatem polecane rozwiązanie. Fotelik jest dla dziecka najbezpieczniejszy, dlatego dopóki dziecko nie osiągnie 150 cm powinno podróżować właśnie w nim.

Jak wybrać fotelik?

Wybierając fotelik 15-36 kg, powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami co w przypadku pozostałych fotelików. Przede wszystkim dopasujmy go do wymiarów dziecka, a także do modelu pojazdu. Foteliki tego typu dostępne są z opcją montażu z użyciem systemu Isofix. Warto zdecydować się na taki, ponieważ instalacja fotelika będzie wtedy prostsza, a ponadto nie będziemy obawiać się, że w trakcie jazdy będzie się przemieszczał. Fotelik dla dziecka koniecznie powinien posiadać odpowiednie testy zderzeniowe. Tylko w ten sposób można przewidzieć, czy wybrany egzemplarz jest w stanie zapewnić dziecku odpowiednie bezpieczeństwo.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać