30 czerwca
Fotelik info pl - wszystko o fotelikach Foteliki dla dzieciFotelik tyłem do kierunku jazdy - dla kogo?

Fotelik tyłem do kierunku jazdy - dla kogo?

Fotelik tyłem do kierunku jazdy - dla kogo?

Foteliki tyłem do kierunku jazdy to bardzo gorący temat. Wielu rodziców przekonanych jest błędnie, że tylko pierwszy fotelik jest montowany w ten sposób, a dzieci szybko z niego wyrastają. W rzeczywistości jednak, maluchy mogą, a nawet powinny podróżować w tego typu fotelikach nawet do czwartego roku życia. Taki sposób jazdy wiąże się ze znacznie większym bezpieczeństwem, dlatego nie warto szukać wymówek w celu jak najszybszego przesadzenia dziecka w fotelik tradycyjny.


Czy fotelik RWF jest tylko dla niemowląt?

Niektórzy rodzice uparcie twierdzą, że fotelik RWF jest przeznaczony dla niemowląt, które jeszcze nie potrafią samodzielnie siedzieć. Nic bardziej mylnego. Pierwszy dziecięcy fotelik posiada zwykle zakres wagowy w przedziale 0-13 kg. Krańcową wagę statystyczny maluch osiąga dopiero przed drugim rokiem życia. Przesadzanie kilkumiesięcznych niemowlaków do większych fotelików nie jest zbyt rozsądną opcją. Dziecko spokojnie może podróżować w swoim pierwszym foteliku jeśli jego główka nie wystaje poza górną krawędź. Nóżki nie mają tutaj nic do rzeczy.

Co ze starszymi dziećmi?

Foteliki tyłem do kierunku jazdy nie są dostępne wyłącznie dla najmłodszych pasażerów. Można zakupić je również w innych kategoriach wagowych. Według zaleceń ekspertów, czas przez jaki dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy powinien być nie krótszy niż do momentu, gdy osiągnie czwarty rok życia.
Do tego czasu budowa ciała kilkulatka wciąż nie jest gotowa na to, aby radzić sobie z dużymi przeciążeniami. Kręgi szyjne są słabo wykształcone, a głowa jest zbyt duża w stosunku do reszty ciała. Podczas zderzenia czołowego z prędkością 50 km/h, dziecko jadące przodem do kierunku jazdy musi wytrzymać nawet 300 kg przeciążenia. Niesie to ze sobą ryzyko uszkodzenia górnego odcinka kręgosłupa, a nawet śmiertelnych obrażeń. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy mogą temu skutecznie zapobiec.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać