9 czerwca
Fotelik info pl - wszystko o fotelikach Foteliki dla dzieciDlaczego fotelik samochodowy nie może być umieszczony za kierowcą?

Dlaczego fotelik samochodowy nie może być umieszczony za kierowcą?

Dlaczego fotelik samochodowy nie może być umieszczony za kierowcą?

O wyborze właściwego miejsca dla fotelika w pojeździe mówi się bardzo dużo. Mimo to wciąż można zauważyć na drogach rodziców, którzy przewożą swoje dzieci nie tam, gdzie powinni. Bardzo często spotykaną sytuacją jest obecność fotelika na przednim siedzisku pasażera. O tym dlaczego nie jest to dobrym pomysłem, pisaliśmy już na łamach naszego serwisu. Dziś wyjaśnimy, dlaczego fotelika nie powinno umieszczać się za kierowcą.


Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze?

Jako rodzic, możesz tak naprawdę zamontować fotelik swojego dziecka gdzie tylko chcesz. Prawo nie definiuje tego w żaden sposób, tzn. nie zabrania, ani nie zachęca co do wyboru konkretnego miejsca w pojeździe. Jedyny zapis dotyczy tego, że montując fotelik na miejscu pasażera z przodu należy obowiązkowo wyłączyć poduszkę powietrzną. Tematem zajęli się jednak eksperci ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Najlepszym miejscem, w którym można zainstalować fotelik jest środek tylnej kanapy. Oddalony jest on jak najdalej od wszystkich punktów, w których może dojść do zderzenia, a co za tym idzie, zapewnia dziecku największe szanse na przeżycie. Jeśli w samochodzie podróżuje dwójka dzieci, to starsze powinno znajdować się za miejscem pasażera, ponieważ to drugie z kolei najbezpieczniejsze miejsce w pojeździe.

Czy można umieścić fotelik za kierowcą?

Tylna kanapa to miejsce, w którym intuicyjnie montujemy foteliki dla małych pasażerów. Nie każdy rodzic wybiera jednak właściwe miejsce. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, kiedy fotelik jest zamocowany tuż za kierowcą. Część rodziców decyduje się na tę opcję ze względu na ilość miejsca (fotel kierowcy jest bardziej wysunięty do przodu, przez co dziecku jest wygodniej podróżować). Niektórzy też przekonani są, że kierowca w obliczu kolizji instynktownie chroni sam siebie, dlatego dziecko za nim jest bezpieczniejsze. To jednak nieprawda. Duża część zderzeń bocznych następuje właśnie z lewej strony. Miejsce za kierowcą może powodować również niebezpieczeństwo podczas parkowania. W takich sytuacjach trudniej jest wyjąć dziecko na chodnik, ponieważ rodzic musi wtedy usiąść w samochodzie, aby wypiąć malucha. Fotelik można zatem umieścić za kierowcą, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać