16 marca
Fotelik info pl - wszystko o fotelikach Foteliki dla dzieciCzym jest Isofix i czy warto go mieć?

Czym jest Isofix i czy warto go mieć?

Czym jest Isofix i czy warto go mieć?

Rodzice, którzy stoją przed decyzją o zakupie fotelika samochodowego dla dziecka, mają do wyboru dwa rozwiązania: fotelik tradycyjny przypinany pasami i fotelik z systemem Isofix. Wiele osób oraz częściej decyduje się na to drugie rozwiązanie. Czym jest system Isofix? Czy warto go kupić?


Co to jest Isofix?

Isofix to standard mocowania fotelików, który od 2006 roku stał się obowiązkowym elementem wyposażenia samochodów. Są to specjalne uchwyty mocujące, połączone na stałe z nadwoziem pojazdu. Dzięki temu, przymocowany do nich fotelik nie zmienia swojej pozycji nawet w przypadku nagłych manewrów czy podczas zderzenia. Standardowe foteliki, które mocowane są pasami również są bardzo bezpieczne, jednak statystyki pokazują, że niestety większość rodziców nie ma pojęcia o ich prawidłowym mocowaniu i robi to nieprawidłowo. Isofix daje większą pewność i spokój, że fotelik nie będzie się przemieszczał. Zaczepy można łatwo znaleźć, wsuwając rękę pomiędzy oparcie kanapy a siedzisko. Natrafimy tam na dwa metalowe punkty. W samochodzie powinien znajdować się również zaczep to tether.

Czy warto kupić fotelik z Isofix?

System Isofix ma swoje zalety, ale też wady. Do największych atutów należy prostota w montażu. Zaczepy fotelika zatrzaskują się bazie, co zajmuje dosłownie kilka sekund. Dzięki temu, że jest to takie proste, popełnienie błędu jest właściwie niemożliwe. W znaczny sposób poprawia to poziom bezpieczeństwa dziecka w czasie podróży. Problem pojawia się również w przypadku starszych samochodów, które nie posiadają seryjnie montowanych uchwytów. Niektóre samochody z lat 90-tych posiadają otwory na uchwyty, które można kupić w Internecie i zamontować samodzielnie. Jeżeli natomiast przy konstruowaniu pojazdu nie przewidziano montażu takich uchwytów, ich samodzielne spawanie, czy przyklejanie może być niebezpieczne. W tym przypadku trzeba wybrać klasyczny fotelik na pasy.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać