30 czerwca
Fotelik info pl - wszystko o fotelikach Foteliki dla dzieciCzy adapter Smart Kid Belt jest dozwolony prawnie?

Czy adapter Smart Kid Belt jest dozwolony prawnie?

Czy adapter Smart Kid Belt jest dozwolony prawnie?

Pojawienie się na rynku urządzenia Smart Kid Belt wywołało gorącą dyskusję. Specjalny pas przedstawiany jest jako bezpieczna alternatywa dla fotelika do przewożenia dzieci w pojazdach. Rodzice zastanawiają się jednak czy przypięcie swojej pociechy w ten sposób jest zgodne z prawem i czy podczas kontroli pojazdu nie grozi za to mandat. Sprawdźmy.


Czym jest Smart Kid Belt?

Smart Kid Belt to urządzenie przeznaczone dla dzieci od 5 do 12 lat, których waga mieści się w przedziale 15-36 kg. Pas zapewnia poprawne ułożenie odcinka biodrowego i barkowego, dopasowując się do wzrostu dziecka. Producent nie deklaruje, że jego urządzenie jest lepsze od fotelików samochodowych. Zaznacza jednak, że Smart Kid Belt osiąga świetne wyniki przeciążeń w testach oddziałujących na dziecko.Smart Kid Belt został opracowany jako wygodniejsza alternatywa dla fotelików, czy niezbyt bezpiecznych podkładek. Adapter jest uniwersalny i można zastosować go w każdym pojeździe. Dodatkowo jest lekki i poręczny - można łatwo zabrać go ze sobą w podróż i zastosować w taksówce czy autokarze.

Smart Kid Belt a mandat

W celu wyjaśnienia, czy urządzenie Smart Kid Belt jest zgodne z prawem, należy sięgnąć do przepisów. Tutaj wiele wyjaśnia Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym, które jest odpowiednie do masy i wzrostu dziecka, a także spełnia warunki techniczne określone przez przepisy Unii Europejskiej. Nie są natomiast określone zasady odnośnie konstrukcji urządzeń podtrzymujących. Jeśli chodzi o Smart Kid Belt, to urządzenie spełnia wymagania i kryteria przewidziane w przepisach, czego dowodem jest choćby homologacja ECE R44.04, którą posiada. Przewożąc w nim odpowiednio zapięte dziecko nie złamiemy zatem prawa, a policja nie ma podstaw do wypisania mandatu.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać