2 kwietnia
Fotelik info pl - wszystko o fotelikach Foteliki dla dzieciCo mówią przepisy prawne o obowiązku przewożenia dziecka w foteliku?

Co mówią przepisy prawne o obowiązku przewożenia dziecka w foteliku?

Co mówią przepisy prawne o obowiązku przewożenia dziecka w foteliku? Photo by Zakaria Mohie on Unsplash

Przewożenie dziecka w samochodzie wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Pasy nie są wystarczające przy wzroście dziecka i jego masie, a przewożenie w ten sposób dziecka może być karane mandatem. Podróżując z dzieckiem należy skorzystać z odpowiedniego fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, które posiada stosowaną homologację. Jak kwestie te regulują przepisy prawa i o czym należy pamiętać?


Kiedy trzeba przewozić dziecko w foteliku?

Obowiązek wożenia dziecka w foteliku jeszcze kilka lat temu dotyczył dzieci poniżej 12 roku życia, które mierzyły mniej niż 150 cm wzrostu. Od pewnego czasu jednak zniesiono granicę wiekową i głównym kryterium stał się właśnie wzrost. Oznacza to, że nawet szesnastolatek powinien podróżować w foteliku, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Z fotelika nie muszą korzystać dzieci, które posiadają ku temu przeciwwskazania medyczne potwierdzone zaświadczeniem od lekarza. W sytuacji, gdy na tylnej kanapie zamocowane są już dwa foteliki i nie ma miejsca na trzeci, najstarsze dziecko może podróżować pośrodku przypięte wyłącznie pasami bezpieczeństwa. Bez fotelika można także przewozić dziecko w taksówce, autobusie, karetce oraz pojazdach straży miejskiej, granicznej i policji.

Fotelik zgodny z przepisami

Zgodnie z przepisami, fotelik musi spełniać odpowiednie kryteria. Kodeks drogowy mówi o tym, aby dopasować fotelik przede wszystkim do masy i wzrostu dziecka. Musi być on również poprawnie zamontowany, zgodnie z instrukcją obsługi producenta. Ponadto fotelik musi posiadać odpowiedni certyfikat (ECE R44-03 lub ECE R44-04). Warto również pochylić się nad kwestią fotelików RWF - mocowanych tyłem do kierunku jazdy. Prawo mówi, aby w przypadku montażu takiego fotelika na przednim siedzeniu pasażera wyłączyć poduszkę powietrzną. Przy otwarciu w trakcie zderzenia może ona bowiem poważnie zagrażać życiu i zdrowiu dziecka.

Skomentuj artykuł
Skomentuj wpis

Końcowa ocena:


Podobne porady - warto przeczytać